A kezdet és a vég szimbóluma a szószéken látható
Az oltár felett öt csillagos boltív jelenik meg
A csehi katolikus templomot már a Petőfi utca elejétől jól láthatjuk, mert a házak fölé magasodik a Középhegy tetején, a temetőkertben. Az 1760-ben épült, késő barokk stílusú templomról a település polgármestere, Nagy László, valamint Dóczi Mária, Fekete Lászlóné és Ódor Mihályné mesélt nekünk.
Arról csak szóbeszéd járja, hogy korábban is volt már temploma a falunak, ami állítólag leégett. A helyét nem tudjuk pontosan, de vélhetően a mai Csehi határain kívül állt, mint ahogy a falu sem a mai területen, hanem magasabban, a hegyoldalban volt. Polgármester úr szerint az a szólás járta, hogy bátrak a csehi emberek, mert le mertek költözni a völgybe, ahol a víz okozhatna pusztítást.
Dóczi Mária néni sok szállal kötődik a templomhoz. Édesapja volt egykor a harangozó, ő maga pedig sok éven át a Rózsafüzér Társulat vezetője, előimádkozója volt. Még 2017 tavaszán is, míg betegsége miatt át nem adta másnak a feladatot. A templom Szent Teréz szobrát Mária néni hozta magával Budapestről fiatal lány korában a Róbert Károly körútról, amikor az ott az utcára került. A legközelebbi vasútállomásról kilométereken át gyalog cipelte a szobrot Csehiig.
Mária néni szerint egyszer egy régész azt mondta, hogy Magyarországon nincs másik olyan templom, melyben az itt látható, az oltár feletti öt csillagos boltív meglenne, vagyis ebben teljesen egyedülálló hazánkban. Ritka az is, hogy a templomban megjelenik a Kezdet és a vég szimbóluma (alfa és omega), ami itt a szószéken látható. A kis festett stációs képeket a Rózsafüzér Társulat vásárolta 1940-ben, a padokat pedig 1960-ban szerezték be. A falakon található két freskó közül az egyik Gábriel arkangyalt ábrázolja.
Itt még ma is tudják a harangszó alapján, hogy férfi vagy nő halt-e meg a faluban, bár az elektromosan vezérelt harangot már nem lehet tökéletesen úgy megszólaltatni, mint amikor még kötéllel húzták meg. (Ha nő halt meg, akkor egyet kondítottak a haranggal, ha viszont férfi, akkor egy kondítás után kis szünet, majd még egy kondítás jelezte az elhunyt nemét a falu lakói számára.) Azt is tartják: harangkongatás előtt háromszor kell keresztet vetni, hogy eloszoljanak a felhők. A vasárnapi misén 25-30 fő vesz részt, az időseket a falugondnoki busszal szállítják a templomba. Ünnepi alkalmakkor ma is megtelik a remélhetőleg hamarosan kívülről is megújuló, műemléki védettség alatt álló, Szent Antal védőszentről elnevezett templom.