Alsóújlaki hegy

Alsóújlaki hegy

Szalai Imre és Tőke István Antal borászokkal a hegyen
Az Alsóújlak településen tett látogatásunk legnagyobb élménye a szőlőhegy volt, ahol Szalai Imre és Tőke István Antal helyi borászok kalauzolásával ismerkedhettünk meg a falu pincevilágával.
A körülbelül 50 hektárnyi területet generációk óta gondozzák a helyiek, ma megközelítőleg 200 pince található a hegyen. A jól ismert világfajták mellett túlnyomórészt hazánk ősi szőlőit termesztik itt, ezek közül is azokat, melyek a Vasi Hegyhát adottságait szeretik. Ilyenek a delavári, izabella, noha, elvira, százszoros, kunbarát és a seibel. A falusiak azonban egy saját fajtával is büszkélkedhetnek, amit Németh Péter alsóújlaki lakos nemesített ki és a szintén helyi Oláh István honosította meg a hegyen. Ő egyben a névadója is az ,,oláhpista” szőlőnek.
Imre és István, sok társukkal együtt a feldolgozás során is követik a hagyományokat, kizárólag természetes anyagokkal és módszerekkel dolgoznak, így a szeder- és eperfa hordókban kézműves bioborok készülnek, amelyek a természet akarata szerint formálódnak és érnek.
A hegy közösségformáló ereje sem elhanyagolható. Szüret alkalmával a falusiak saját szervezésével indul meg a mulatság, Imre ötlete nyomán szintén saját kezdeményezéssel a disznóvágás. Ilyenkor a vasi módra elkészített hagyományos ételek mellé az asztalra kerül a hegy leve is, amit mi is megkóstolhattunk. Vendéglátóink harmonika- és nótaszóval fokozták a hangulatunkat, de a friss murci is meghozta hatását.
Az alsóújlaki hegy hagyományos magyar szőlőfajtáink, borkészítési eljárásaink mellett a közösség összetartozásának őre is. Jelentősége meghatározó a falu életében.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Megszakítás