Graffiti házak a településen

Graffiti házak a településen

Messzire vitte a falu hírét a bécsi vállalkozó ötlete

1995-ben egy bécsi építőipari vállalkozó, Ernst Zobel vásárolt magának két szomszédos ingatlant a faluban, melyeket felújított. Az egyiket lakás, míg a másikat alkotóház céljából. Fő terve egy művészfalu létrehozása volt. Európa több országából meghívta művészbarátait, ismerőseit, amatőröket és profikat egyaránt, hogy mind több ház falát díszíthessék különféle alkotások. Így a program nemzetközi népszerűségre tett szert. A házak tulajdonosaival úgy egyezett meg, hogy ő állja – saját költségén -, azoknak az épületeknek a felújítását, melyekre felkerül a festmény. Került a falakra térhatású csendélet, postakocsi, bálna, egervölgyi csatajelenet, szendergő leány, nonfiguratív sorminta, és mustrálták a járókelőket az elefántok, akik elől nem lehetett elbújni: akármerről nézték őket, mindig a szemlélőt bámulták. Az akkori Művelődési Házat is már messziről meg lehetett ismerni a falára nagy betűkkel festett elnevezéséről és a bulizó társaságról.

Minisztériumi, – és az akkori országgyűlési képviselő, – Mészáros Béla támogatásával Zobel ötlete nyomán megnyitotta kapuit a festett falu házakat népszerűsítő nagyszabású Graffiti Fesztivált itt Egervölgyön. Az első eseményt 1996-ban, a másodikat pedig 1997-ben tartották. A rendezvényre messze földről érkeztek televíziós stábok, hogy bemutassák a kipingált homlokzatú házakat. A legjobbnak ítélt alkotásokat az ötletgazda jutalmazta, még Közönség-díj is volt. Az augusztus elejétől szeptember közepéig, főleg hétvégeken zajló össznépi festészetet igazi fesztiválhangulat kísérte: sportesemények, diszkók, hazai- és külföldi zenekarok koncertjei, folyamatosan tartó dart és tekeversenyek, nyereménysorsolások tették mozgalmassá a község életét. Minden héten egy nap a gyerekeké volt, a nekik szánt kulturális programok mellett ők is kipróbálhatták magukat, festhettek a házakra. Az első évben 32, míg a másodikban 24 ház homlokzatára kerül festmény. Zobel a rendezvényekből befolyt összeget a falu javára kívánta fordítani.

A programnak évekre komoly kihatása volt a néhány száz lelkes település turizmusára. Sokan voltak kíváncsiak a „graffitis falura”. A magyar ember a különlegességeket is szereti, így a „kipingált házas” falu olyan színes és érdekes lett, hogy turistabuszokkal jártak csodájára messze földről.

Ernst Zobel tervei között további ingatlanok és lakóházak megvásárlása illetve felújítása szerepelt, de a művész hirtelen megbetegedett és 2003-ban bekövetkezett halála után nem volt, aki folytassa elképzelésének kivitelezését, így a művészfalu kialakításának terve nem valósulhatott meg. Általában a graffitik az utcafrontra néző falakon szerepeltek. Ma már ezek az alkotások megkoptak vagy az új tulajdonosok lefestették azokat. Két emblematikus, hatalmas graffitival díszített ház azonban mind a mai napig megcsodálható a falu főutcáján: az egyik az élet ezer színét, a másik egy ábrándozó lány portréját ábrázolja, mely Közönségdíjat kapott 1996-ban.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Megszakítás