Laska, laskafesztivál Szemenyében

Laska, laskafesztivál Szemenyében

A laska a falu hagyományos étele

A laska a falu tradicionális étele, amely egyszerű, sokféleképpen elkészíthető tésztaétel. Az elnevezés a napszámosokat gúnyoló csúfnévből ered. A szemenyei napszámosokat a szomszéd falu napszámosai ebédidő alatt az otthonról vitt egyszerű pogácsaszerű ételük, laskájuk miatt „laskásoknak” gúnyolták. A jelenkori helyiek erényt kovácsoltak gúnyból, melyre felépítették egy helyi ünnepet, a minden év júniusában megrendezett szemenyei „Laskafesztivál”-t, ahová a környező falu lakosságát hívják meg és vendégelik meg őket egy vidám műsor és hangulatos baráti beszélgetés keretében.

A laskát többféleképpen készítik. Horváth Antalné (Annus néni), a falu egyik idős asszonya a sajtos laska tallérjaival vált ismertté. A csemegét főként a családjának készíti, havonta akár többször is. Az étel elkészítése nagyon egyszerű, hozzávalók szinte minden háztartásban fellelhetők, de viszont nagyon időigényes, akár 4-5 órát is igénybe vehet.

A laskatallér receptje:

            Hozzávalók:

1kg liszt

1 ráma

40 dkg reszelt sajt

2 dl tejföl

2db tojás

1 kávéskanál sütőpor

A száraz alapanyagokat össze kell keverni, majd hozzá kell gyúrni a rámát, a tojást, a tejfölt és a sajtot. A tésztát jól ki kell dolgozni (ez fontos), majd ketté kell venni, az egyik felét mákkal, a másikat köménnyel ízesítik. A vékonyra nyújtott tésztát négyszögletesre vágják és felforrósított kiolajozott tallérsütőbe helyezik, melybe egyszerre négy darabot tudnak kisütni. Az előkészített anyagmennyiség 300 kis tallérra elegendő.

Balogh Attiláné és Molnár Tamásné teljesen máshogyan készíti, ők pogácsaszerű tésztát gyúrnak, melyet esetenként túróval ízesítenek, általában gulyásleves mellé adják.

A kelt laska receptje:

            Hozzávalók:

  • kg liszt
  • kg Ráma

                        3dkg élesztő

      25 dkg túró

            2 dl tejföl

            25 dkg reszelt sajt

            1 tojás

            só

A száraz alapanyagokat összekeverik. Belemorzsolják a Rámát és az élesztőt, hozzáadják a túrót, sajtot és a tejfölt. Lágy tésztát gyúrnak belőle, duplájára kelesztik. Majd többszöri hajtogatás után pogácsánál nagyobb és laposabb (laska) formát szaggatnak. A tetejét tojással kenik és sajttal megszórják.

A Laskafesztiválra több háziasszony készít laskát, és ezeket úgy tálalják a vendégeknek, hogy nem tudják melyik asszony sütötte a felszolgált laskát. Emiatt egyáltalán nincs versengés a legjobb „laska” címért, mert nem ez a vigasság célja.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Megszakítás