A Széplaki-patak két oldalán elhelyezkedő, nevéhez méltóan szép fekvésű Mikosszéplak a Vasi-Hegyhát keleti szélén fekszik. A megye délkeleti sarkában, a városoktól messze található, egyedül Vasvár van elérhető közelségben (19 km). A község keleti határát a Szajki-tavakká felduzzasztott Csörgető-patak képezi, de délnyugatról is vízfolyás határolja.
A település első okleveles említése 1279-ből származik. A falu a középkorban a szomszédos Botkaházával és Endrédpusztával a széplakiaknak is nevezett Bottka család birtokában volt.
A falu lakosai már az 1500-as évek végén kénytelenek voltak a töröknek hódolni. A században, a zálogbirtokosok által kirótt elviselhetetlen terhek miatt a lakosok kozül sokan költöztek át Zala megyébe.
A jelentős köznemesi família a környéken szokatlan módon egészen a 18. századig megőrizte birtokait, az azonban már annál szokványosabb, hogy a kihalt család birtokai a Festeticsek kezébe kerültek. 1767 körül a Festetics-család új jobbágyokat telepített le, akik rövid ideig el is különültek a korábban itt lakóktól, mert Új Széplak néven írták össze őket az Úrbéri összeírások során.
A 19. század elején tőlük vette meg báró Mesznil János. Tőle 1836-ban a község nevében is megjelenő Mikos-család szerezte meg. Ők építették fel a falun kívül az 1850-1860-as években hatalmas romantikus, historizáló stílusú kastélyukat, mely a családról a Mikosdpuszta nevet kapta; innen ered aztán a mai falunév előtagja.
A mikosdi uradalomban született és nevelkedett Sobri Jóska, a 19. század első felének neves betyárja.
„Sobri Józsi híres betyár / Kit megfogni már sok kíván / Kerék piros az orcája / Ezer csók illenék rája./ Piros selyemből van az öve / Nagy dupla pisztoly van ráfűzve / Kordovány pisztoly bőrből csizmája / Ugy lép benne, mint a páva” – énekelték a jóképű, daliás – ám négy dunántúli vármegye pandúrjaival égre földre kerestetett Sobri Jóskáról a leányok. A mikosdpusztai kondás fia 18 évesen már peres iratokon szerepelt, midőn az eplényi kanásztól négy társával hat disznót lopott, s az orgazda rajtaveszett. Vas vármegye fenyítő törvényszéke Szombathelyen, 1832. évi Szent Iván-napi törvényszakasz alatt tartott ülésén, Pap, vagy Sobri Józsi, mint fegyveres csavargó ellen, aki tolvajlásait „gyakoriziben megújította” még két esztendei fogvatartást és „fertályanként nyerendő” 30, összesen 60 „pálczaütéssel” történő megfenyítést ítélt. A „tömlöczi tartásukra” fordított költségeket Márton István alszolgabíró „javadalmaikból bevétetni elhatároztatik”. A Sobrival kapcsolatos források mindig jóképű, daliás legényről szólnak. Szabadulása után tovább folytatta a betyár életet. Amilyen mértékben távolodott a becsületes élettől, úgy nőtt betyárságának híre. Csakhamar Vas, Zala, Veszprém és Győr megyék összes haramiája őt tartották vezérüknek, akinek feltétlen engedelmességgel hódoltak. A nép szemében hős volt, aki a véres harcokat kerülte, s a nőkkel szemben mindig nagy tisztelettel viseltetett. A hatóság megelégelve rablásait, vérdíjat tűzött ki a fejére. Egy ilyen hajtó csapatnak sikerült Sobri és társait 1837. március 17-én a Tolna megyei Tamásiban elfogni. Sobri Jóska történetét a bírósági iratok mellett Eötvös Károly Balatoni utazás című könyvéből ismerhetjük meg, Sobri szerelmének Répa Rozi történetével együtt.
A 19. század végétől, amikor egy bécsi bankárcsalád tulajdonába került a kastély és az uradalom, jelentős mintagazdaság épült ki a kastély körül, ahová vasút is vezetett. A második világháború után azonban mindez szétzilálódott: a gazdaság leépült, a vasút megszűnt és a hosszú ideig gyermeküdülőként használt kastély romos állapotba került.
A falunak és a környező gazdaságoknak az 1930-as évek elején több mint ezer lakosa volt, ma mintegy háromszázhetvenen lakják.
A Vasi Hegyhát, mint Magyarország első Kneipp–térségének, Kneipp-települései sorába tartozik Mikosszéplak is. A község főterén található Kneipp park a gyógynövény labirintusa mellett a vizes könyöklő és lábáztató objektumok pihenő paddal, vizes taposóval és napórával várja a felfrissülést keresőket. A Kossuth utcai volt Turistaház épületében Kneipp szobát alakítottak ki a hosszabb ideig itt tartózkodók számára.
A nagyon kicsit, csodás fekvésű település lehetőségeihez mérten fejlődik. A volt iskolaépület átalakítása, korszerűsítése is folyik napjainkban. Itt szeretnének kialakítani a település lakói számára egy modern közösségi teret, a falu rendezvényeinek helyet adó udvarral. A kis színpaddal, kemencével felszerelt zárt terület a gyerekek és felnőttek számára biztosítja majd a jövőben a kulturált kikapcsolódás lehetőségét. A település vezetősége ezzel is szeretné az itt élők számára élhetőbbé varázsolni a mindennapokat.