Püspökmolnári történetének kutatója

Püspökmolnári történetének kutatója

Kuglics Gábor helytörténész ma is aktívan gyűjti, rendszerezi a település történetét

A hely településtörténetét Kuglics Gábor helyi lakos, helytörténész kutatta fel és teszi ezt egészen a mai napig. Születése óta Püspökmolnáriban él, a község helytörténetét kutatja elhivatottan. Érettségi után a Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskolán szerzett történelem-földrajz szakos tanári diplomát. Ezt követően politikaelmélet szakos bölcsészként végzett a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán, majd kapott kitüntetéses történész és történelem szakos középiskolai tanári diplomát a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán.

Tanulmányai befejezését követően előbb általános iskolai tanár volt Egyházashollóson, majd az Országgyűlés Hivatalánál képviselői titkárként dolgozott. 2005-ben a versenyszférába került át, ahol értékesítési területen, majd felnőttképzésben dolgozott. Eközben néhány évig másodállásban megbízott művelődésiház-vezetői és könyvtárosi feladatokat látott el Püspökmolnáriban. Ezt követően 7 évig pályázati referensként tevékenykedett, melyből 5 évet a közszférában töltött. 2018 januárjától kulturális területen dolgozik.

Mindig és érdeklődött a régmúlt, kimondottan szülőföldje története iránt, hiszen tanulmányait is e tárgykörben végezte.

2000 óta kutatja tervszerűen Püspökmolnári múltját, 2010-ben „Püspökmolnári története” címmel jelent meg egy összefoglaló (120 oldalas) kötete. Pécsi egyetemi szakdolgozatát kiegészítve egy választástörténet munkája jelent meg, melynek címe: „A vasvári választókerület politikai viszonyai a választások tükrében 1920-1939”. Jelenleg megjelenés előtt áll 3. kötete „100 újságcikk Püspökmolnári múltjából” címmel.

Rövidebb ismeretterjesztő írásai 2000 óta folyamatosan jelennek meg a községi újságban, ill. évente egy-két alkalommal helytörténet, választástörténet vagy biográfia témakörében publikál a Vasi Szemlében is. Jelent meg már írása a Honismeret c. folyóiratban, a Várak, kastélyok, templomok c. örökségturisztikai folyóiratban, a Bécsi Naplóban. 2011 ősze óta egy helytörténeti blogot is ír (http://kugi.blog.hu), aminek jelenleg közel 500 állandó követője van, de néhány blogbejegyzését ezernél is többen olvasták.

12 éven át vezette a Püspökmolnáriért Egyesület nevű kulturális és lokálpatrióta szervezetet, melynek keretében őrizték a helyi hagyományokat, helytörténeti kiállításokat és egyéb kulturális programokat szerveztek. Ápolták a községben született Prinz Gyula földrajztudós emlékét (kiállítás, földrajzverseny és megemlékezés keretében), amelyhez kapcsolódóan Kuglics Gábor többször írt az érdi Földrajzi Múzeumi Tanulmányok című folyóiratba is. Ő kezdeményezte, hogy a helyi általános iskola vegye fel a földrajztudós nevét, illetve közreműködött az iskola előtt álló Prinz-emlékmű felállításában.

Tagja a Vas Megyei Tudományos Ismeretterjesztő Egyesületnek, a Vas Megyei Honismereti Egyesületnek, a Püspökmolnári Polgárőr Egyesületnek és a községi Értéktár Bizottságnak. Az utóbbi szervezet 21 általa kidolgozott értéket vett fel a helyi értéktárba, míg 2, általa kidolgozott érték a Vas Megyei Értéktárba is bekerült. Ő kezdeményezte, hogy állítsanak emléktáblát a községben született, Batthyány Lajost újratemető Piry Cirjék ferences atyának, amire 2017 tavaszán került sor. Két évvel korábban egy budapesti konferencián tartott előadást Piry Cirjékről.

2009-ben Püspökmolnári Község Önkormányzata elhivatott helytörténészi, értékfeltáró munkájáért emlékplakettel tüntette ki. 2015-ben a Honismereti Szövetség emléklapját kapta meg a honismereti gyűjtő, feltáró munkájáért. 2016-ban és 2017-ben pedig a Juhari Zsuzsanna díjpályázat elismerő oklevelét vehette át a Tudományos Ismeretterjesztő Társulattól, a helytörténettudományt népszerűsítő, ismeretterjesztő blogot készítő, szerkesztő tevékenységéért, nagyon is megérdemelten.

Mindig is fontos volt számára, hogy a fiatalokat is bevonja abba a gyűjtőmunkába, amit végez. Ezért is választotta ezt a 21. századi, a mai fiatalok számára könnyebben kezelhető, elérhető és így talán érthető értékfeltáró munkát, hogy mind szélesebb tömegekhez eljuttathassa azokat az emlékeket a múltból, amit sikerült összegyűjtenie. Érdemes belelapozni a könyveibe, megjelent írásaiba, kicsit elmélyülni, szemezgetni mindazon érdekességekből, a múlt mindennapjainak eseményeiből, amit blogjában közreadott.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Megszakítás