Tőke Aranka csuhébabákat készít – Nagytilaj

Tőke Aranka csuhébabákat készít – Nagytilaj

Tőke Aranka csuhébabákat készít, piacon árusítja őket Zalaegerszegen, Szombathelyen. Minden kukoricalevél nem jó, meg kell válogatni, melyikkel könnyebb bánni. Az út széléről, szomszédoktól, ismerősöktől szerzi be a csuhét. Modellek nélkül dolgozik, saját ötletek alapján, mondja, hogy amikor nem tud aludni, elképzel egy-egy figurát vagy kompozíciót, reggel pedig nekilát a kivitelezésnek. Összerakja az alapot, minden elem csuhéból van, a kötözések is, aztán ráragasztja a díszítéseket, száraz virágokat, a benedvesített, így formálható kukoricahajat, végül lelakkozza. Egy baba két óra alatt készül el, egy betlehem két nap alatt. Aranka a „gyüttment” találkozón Oszkóban a Hegypásztor Kör hegyén tartott kézműves foglalkozást a gyerekeknek, akik addig nem is ismerték ezt az anyagot, nem is tudták, mi az a csuhé.

Az édesapjáról, Tőke Imre neves fafaragóról (1927-1997) azt meséli, hogy pásztor és juhász volt, a Richárd majorban őrizte a juhokat, akkor kezdett faragni, mikor megromlott az egészségi állapota, fél tüdővel élt, tizennégyszer műtötték. Először egy birkát vett, aztán lett kettő, három, egyre gyarapodott a saját nyáj, mellettük volt ideje faragni, először juhászbotot, kampósbotot készített. Néha „kidőlleszkedett” a kerítésre, nem mászkált a faluban, egész nap a műhelyben dolgozott, ez volt az élete. Jó időben odaült a diófa alá, ott faragott – szobrot, képet –, mindig ténykedett valamit. Részben megrendelésre dolgozott, részben a saját elképzelései alapján. Az erdészettől kapott fát, abból faragott – például juhászt, idős asszonyt kapával –, önkormányzatok, környékbeliek, szombathelyiek, szobrászművész barátok vásároltak tőle. A kecskeméti Magyar Naiv Művészek Múzeumában több alkotása van. Templomi szobrokat is készített, így Alsóújlakra, a szülőfalujába is, és a nagytilaji Szent Márton templom számára is faragott keresztet. Hétvégéken a velemi alkotóházba járt, alapító tagja volt a Velemi Népművészeti Stúdiónak, ott mindent ők készítettek a társaival. Barátja volt az 1980-as években véglegesen Vas megyében letelepedett Ördögh László festőművész és a zalaegerszegi Németh János keramikus.

Tőke Imrének három gyermeke van: Aranka lánya, aki az összes szerszámot őrzi és édesapja jó néhány alkotását, illetve két fiú: ifj. Tőke Imre, aki édesapja „harmadik keze” volt, sokat faragott, meghalt 2006-ban, Tőke József pedig Bérbaltaváron lakik, házát megismerni a szép faragott kerítésről, ő a Nagy Gáspár Emlékház gondnoka.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Megszakítás